Dlaczego IKZE jest coraz popularniejsze?

Większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że będziemy musieli zadbać o swoją przyszłość sami, dlatego Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego stają się coraz bardziej popularne. Chociaż jeszcze kilka lat temu niewiele osób myślało o tym, jak będzie wyglądać ich życie, po tym jak przejdą na emeryturę, dziś zaczynamy się martwić, czy będziemy w stanie godnie żyć.
IKZE cieszy się naprawdę dużym zainteresowaniem, głównie ze względu na atrakcyjną ulgę podatkową, która zachęciła Polaków do oszczędzania pieniędzy. Ten stan rzeczy potwierdziła Komisja Nadzoru Finansowego, z zebranych przez nich danych wynika, że w 2014 roku wpłaty na IKZE osiągnęły poziom prawie 202 mln zł, co oznacza wzrost o 228% r/r.

Analizując ofertę Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego, rzeczywiście możemy skorzystać podwójnie. Po pierwsze odkładamy pieniądze na emeryturę, a równocześnie oszczędzamy, bo płacimy niższe podatki. W 2015 roku za inwestycję w IKZE można było odliczyć nawet 1520,26 zł, co więcej roczny limit wpłat został jeszcze podniesiony. Popularność IKZE wiąże się również w rosnącą świadomością społeczeństwa na temat wysokości emerytur z ZUS.

Kto najczęściej korzysta z IKZE?

Na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego najczęściej decydują się Polacy w przedziale wiekowym 31-60, rozpiętość jest duża. Chociaż trzeba podkreślić, że najczęściej są to osoby, które dokładnie orientują się, na jaką emeryturę mogą liczyć, potrafią zarządzać swoimi finansami i szukają skutecznych sposobów na optymalizację podatków. Duże znaczenie odgrywa także wykształcenie, okazuje się, że osoby o wyższych kwalifikacjach bardziej martwią się o swoją przyszłość od tych z wykształceniem średnim czy zawodowym. Aby nie było jednak tak kolorowo, za wypłatę pieniędzy z IKZE po ukończeniu 65 roku życia, będziemy musieli uiścić opłatę w postaci podatku zryczałtowanego w wysokości 10%.