Porównywarki kredytów, pożyczek i kont bankowych? Czym są te popularne serwisy i jak działają?

Porównywarki kredytów, pożyczek czy kont bankowych, czyli popularne porównywarki finansowe stały się niezwykle często używanymi serwisami. Obecnie korzysta z nich wiele osób przed podjęciem decyzji jaki kredyt czy konto wybrać, samodzielnie nie przekopując internetu i nie porównując samodzielnie ofert. Serwisy te zyskały swoją popularność, dzięki darmowości i zestawieniu wszystkich ofert dostępnych na rynku, co znacznie oszczędza czas podczas wybierania danej opcji. Wiele osób nie wie jednak do końca, czym są porównywarki finansowe, jak działają i czy warto z nich korzystać. W tym tekście opisujemy zasadę ich działania, plusy i podpowiadamy czy warto się nimi sugerować.

Czym są porównywarki kredytów, pożyczek, kont bankowych

Porównywarki kont bankowych, pożyczek czy kredytów to serwisy internetowe, w których znajdziemy zestawienie wszystkich aktualnych ofert różnych banków i instytucji finansowych. Celem porównywarek jest zestawienie wszystkich ofert w formie listy tak, aby osoby szukające odpowiedniej pożyczki czy konta nie musiały samodzielnie przeszukiwać internetu oraz sprawdzać pojedynczo każdej witryny bankowej. W internecie działa wiele porównywarek. Tych najpopularniejszych jest ok. kilkunastu. Porównywarki przeważnie zajmują się daną gałęzią finansów np. kontami, kredytami czy pożyczkami, choć coraz więcej porównywarek uzupełnia swoją ofertę o dodatkowe “zakładki” z innymi typami produktów bankowych. Korzystanie z porównywarek finansowych jest darmowe, o co obawia się wiele osób oraz intuicyjne i proste. Możemy korzystać również z nich anonimowo i niezobowiązująco. Bardzo często porównywarki finansowe posiadają również sekcje z poradami czy blogiem gdzie znajdziemy wiele przydatnych informacji o pożyczkach lub tych odnośnie wyboru kont, czy kredytów.

Jak korzystać z porównywarek?

Jeśli chcemy skorzystać z porównywarki kont czy pożyczek pierwszym krokiem jest wybranie konkretnej porównywarki. W tym celu możemy wpisać np. w Google “porównywarka kredytów” czy “porównywarka pożyczek” i wybrać z listy jedną nich lub zapytać się o sprawdzony serwis np. znajomych. Każda porównywarka będzie nieco się różnić, ale zasada działania wszystkich jest podobna. Gdy już znajdziemy w wyszukiwarce taką porównywarkę, wystarczy przejść do odpowiedniej sekcji np. kredytów lub kont bankowych. W tym momencie otrzymamy listę aktualnych ofert z różnych banków oraz różnych typów kont. Przeważnie możemy filtrować lub sortować tę listę pod różnymi kątami np. najniższego oprocentowania, ilości rat czy kosztów itp. Niektóre porównywarki mogą mieć również specjalny “kalkulator”, w którym wpiszemy interesujące nas parametry np. kwotę pożyczki, ilość rat czy oprocentowanie, jakie nas interesuje, po czym zostaną wyświetlone nam poszczególne oferty. Każda oferta jest dokładnie opisana i zawiera bliższe informacje, dzięki czemu możemy w nią wejść i poznać szczegóły danego konta bankowego lub pożyczki. Jeśli chcemy się upewnić, co do danej oferty możemy np. “promocję wiosenną banku zielonego” odnaleźć w sieci i sprawdzić bezpośrednio na stronie banku.

Porada: Na rynku pojawiać mogą się również porównywarki, które wymagają od nas podawania danych osobowych czy wręcz informacji o nas. Nigdy nie powinniśmy tego robić, gdyż może posłużyć to np. do kradzieży tożsamości. Wiodące porównywarki oferują zestawienie kredytów czy pożyczek za darmo i bez podawania danych w sposób niezobowiązujący.

Jakie są typy porównywarek i co możemy porównywać?

W internecie istnieje wiele typów porównywarek, dzięki którym możemy porównywać wiele produktów finansowych na rynku. Do najpopularniejszych należą te zestawiające konta bankowe, pożyczki prywatne ratalne, chwilówki czy kredyty. W sieci znajdziemy również porównywarki kart kredytowych, kont firmowych, promocji bankowych, lokat i kont oszczędnościowych. Niektóre porównywarki oferują nawet porównanie kredytów hipotecznych, samochodowych, leasingu, pożyczek dla osób zadłużonych czy funduszy inwestycyjnych. Obecnie w tym segmencie wystarczy wyszukać daną porównywarkę np. w Google, a do dyspozycji otrzymamy kilka serwisów. Warto również sprawdzić takie samo wyszukiwanie w dwóch czy trzech porównywarkach i przekonać się, że porównujemy rzeczywiście wszystkie aktualne oferty na rynku. Czasami poszczególne porównywarki finansowe mogą oferować promocje czy bonusy dostępne jedynie na ich stronie, więc warto rozważyć np. skorzystanie z takiej oferty, jeśli będzie odpowiednio atrakcyjna.

Czy nic nie tracimy, korzystając z porównywarek?

Jednym z najczęściej zadawanych pytań, jakie padają przy okazji tematu porównywarek finansowych, jest to czy rzeczywiście są one tak korzystne i nic nie tracimy, korzystając z nich. Wiele osób dość sceptycznie podchodzi do takich porównywarek, gdyż zdaje sobie sprawę, że w życiu – a szczególnie w finansach nigdy nie ma nic za darmo. W rzeczywistości porównywarki finansowe nie mają żadnych haczyków lub popularnych gwiazdek i naprawdę oferują tak wiele korzyści za darmo. Firmy lub właściciele porównywarek zarabiają w dwojaki sposób. Pierwszym z nich jest możliwość umieszczenia reklam na stronie i pozyskiwanie środków przy dużym ruchu. Drugim sposobem jest afiliacja. Jeśli niektórzy klienci zdecydują się wybrać dane konto czy kredyt i założą je właśnie przez internet, klikając w link porównywarki, właściciel takiego serwisu zarobi pieniądze za to, że mógł skłonić daną osobę do skorzystania z oferty banku. Oczywiście możemy udać się osobiście do banku i założyć konto czy wziąć kredyt niejako “z ulicy”, a nie “z polecenia”. Afiliacja nie ma wpływu na atrakcyjność oferty banku i jest po prostu możliwość zarabiania pieniędzy dla właścicieli takich porównywarek, którzy oferują wiele przydatnych informacji w jednym miejscu.

Czy warto z nich korzystać?

Odpowiedź na to pytanie jest zdecydowanie pozytywna. Porównywarki kont bankowych czy pożyczek są bardzo przydatne i dostarczają nam wielu przydatnych danych. Korzystając z nich, nic nie tracimy, a zyskujemy na porównaniu wielu opcji “w pigułce”. Z takich porównywarek warto skorzystać, jeśli chcemy założyć konto, wziąć pożyczkę lub kredyt i nie wiemy, w jakim banku czy instytucji finansowej to zrobić. Porównywarki będą również korzystnym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na znalezieniu np. najtańszej pożyczki czy konta z bonusem. Same porównywarki są tworzone przez profesjonalistów i zawierają aktualne oraz pomocne dane.