Jakie karty płatnicze zabrać zagranicę?

Od kilku lat Polacy chętnie podróżują. Kraje Europy czy inne kontynenty to kierunki wypraw wakacyjnych, służbowych wyjazdów. Oczywiście wiemy, że karty płatnicze jakie posiadamy w portfelach od momentu wydania są ważne na całym świecie, niezależnie czy jest to Visa, czy MasterCard. Jednak nie wszędzie na świecie można korzystać z wszystkich typów kart. Zwłaszcza dotyczy to USA, można powiedzieć kolebki kart kredytowych, gdzie akceptowane są wyłącznie karty wypukłe.

Jakie karty zabrać zagranicę?

Nie zawsze zagranica przydają się karty debetowe. Zwykle do płatności za hotel, samolot czy wypożyczenie auta używa się kart kredytowych. Karty debetowe służą najczęściej do wypłaty gotówki w bankomatach. Karty kredytowe dla takich operacji dodatkowo generują koszty związane z prowizją i odsetkami. Należy zaznaczyć, że najczęściej każda operacja zagranicą związana z przewalutowaniem kosztuje, chyba że postaramy się zawczasu o kartę wielowalutową, ostatnio cieszącą się popularnością wśród podróżujących Polaków.

Karty płatnicze w USA

W Stanach Zjednoczonych karty płatnicze używane są dłużej niż w krajach europejskich, dlatego nieco inaczej działa infrastruktura związana z ich obsługą. Nie ma tam terminali, ale są imprintery honorujące karty wypukłe. W wielu miejscach płatności możemy zrealizować tam wykorzystując miejscowy system płatniczy – American Express, ale nie ma problemu z honorowaniem kart wypukłych MasterCard czy Visa (chyba że mowa o kartach płaskich Visa Electron, Maestro i MasterCard Electronic – nimi nie dokonamy płatności w USA). W Stanach inaczej funkcjonuje również część bankomatów. Nie ma potrzeby wkładania do bankomatu karty, wystarczy sczytać kod z paska magnetycznego wsuwając część karty do specjalnego otworu. Zaletą takiego rozwiązania jest brak możliwości zatrzymania karty nawet w przypadku wpisania nieprawidłowo numeru PIN do karty, co w Polsce zdarza się często.

Jeśli chodzi o pozostałe regiony należy poznać obowiązujące tam reguły dotyczące płatności przy użyciu kart. Kraje europejskie nie są pod tym względem zróżnicowane i w wielu krajach płatności, dostępnymi w Polsce kartami, są akceptowane. Aby uniknąć dodatkowych kosztów warto przed wyjazdem poznać warunki korzystania z konkretnej karty i opłaty jakie z tego tytułu pobierze bank. Obecnie coraz częściej w ofercie banku znaleźć można produkty dostosowane do potrzeb podróżujących i przy odpowiednio wcześniej dokonanej zmianie wszelkich opłat można z powodzeniem uniknąć.