Systematyczne odkładanie pieniędzy jest ważne, w ten sposób można budować finansowe zaplecze, które posłuży nam, gdy już nie będziemy pracować zawodowo. Niestety nie ma co liczyć na emeryturę, bo nawet jak ją otrzymamy raczej nie zaspokoi ona naszych potrzeb i nie będziemy w stanie żyć godnie. Chociaż każdy z nas wie, że oszczędzanie jest ważne, to w dalszym ciągu niewiele osób systematycznie odkłada pieniądze.
Wielu Polaków nie oszczędza tłumacząc, że za mało zarabiają, inni nie widzą sensu w odkładaniu małych kwot, co wbrew pozorom ma sens. W teorii każdy zdaje sobie sprawę z tego, że może liczyć tylko na siebie i trzeba zabezpieczyć się na starość, jednak nie mamy motywacji do działania. Choć może się wydawać, że na odkładanie pieniędzy mogą pozwolić sobie wyłącznie osoby, które mają duże dochody, tak naprawdę może robić to każdy, nic nie stoi na przeszkodzie.
W oszczędzaniu najważniejszą kwestią jest systematyczność i chociaż zdajemy sobie sprawę z tego, że opłaca się gromadzić pieniądze, bo po kilku latach na koncie zgromadzimy większą sumę pieniędzy, to nie zawsze kierujemy się zdrowym rozsądkiem. Niektórzy nazywają to dyskontowaniem hiperbolicznym, takie podejście ma bardzo duży wpływ na oszczędzanie. Choć w dłuższej perspektywie czasu za zaoszczędzone pieniądze moglibyśmy wyjechać na wakacje, kupić mieszkanie czy samochód, to wizualizuje się to w nieznanej przyszłości, co nas demotywuje.
Aby móc przezwyciężyć nieodpowiednie myślenie, warto ułożyć dokładny plan oszczędnościowy i rygorystycznie się go trzymać. Można na przykład ustawić zlecenia stałe, zamiast wpłacać co miesiąc na konto oszczędnościowe wybraną sumę. Wówczas nie zauważymy, że mamy mniej pieniędzy, gdyż od razu jak wpłyną na konto będą pobrane i przekazane na nasze konto oszczędnościowe. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które mają tendencje do wydawania pieniędzy. Pamiętajmy, że oszczędzać warto niezależnie od tego, ile zarabiamy i na jaki cel chcemy przeznaczyć odłożone pieniądze. Jeżeli posiadamy duże zaplecze finansowe, warto też pomyśleć o inwestowaniu, aby móc pomnożyć oszczędności.