Kto może wziąć kredyt mieszkaniowy?

Kupno mieszkania lub domu wbrew pozorom nie jest wcale sprawą łatwą ani oczywistą. Mimo że na rynku nieruchomości pojawia się naprawdę wiele ofert, problemem zazwyczaj okazuje się kwestia finansowa. Mało kogo stać na to, aby samodzielnie zakupić jakiś lokal. Wówczas jedynym rozwiązaniem okazuje się zwykle wizyta w wybranym banku i zaciągnięcie pożyczki. Niestety, nie każdy może sobie na to pozwolić, zastanówmy się zatem, dla kogo przeznaczone są kredyty mieszkaniowe.

Pierwszym warunkiem, jaki musimy spełnić jest wykazanie tak zwanej zdolności kredytowej. Mówiąc prostym językiem, są to nasze realne szanse na spłacanie zaciągniętej pożyczki. Uzależnione są przede wszystkim od naszych zarobków. Właśnie dlatego konieczne jest ich wykazanie. Wypełnia się wówczas rozmaite formularze, dzięki którym doradca finansowy i analityk zapoznają się z naszą sytuacją nie tylko finansową, ale również życiową. Bierze się tutaj pod uwagę również zarobki współmałżonka oraz wszelkie inne zobowiązania pieniężne. Jeżeli jest ich za dużo, a pensja okazuje się zbyt mała, bank może odmówić udzielenia pożyczki, bowiem wykażemy zbyt małą zdolność. Oczywiście, zdarza się to stosunkowo rzadko. Podstawowym warunkiem jest jednak przedstawienie prawdziwych faktów o swoim życiu i wykazanie comiesięcznych zarobków. Po złożeniu odpowiednich formularzy analityk dokładnie bada naszą sytuację i decyduje, czy może zaufać nam w kwestii pożyczki.

Drugim, bardzo ważnym warunkiem jest posiadanie wkładu własnego. W tym momencie należy jednak zaznaczyć, iż zdarzają się pewne ustępstwa i nie zawsze jest to konieczne, dzieje się tak po prostu w większości przypadków. Tak zwany minimalny wkład własny to ogół oszczędności, pieniędzy, jakie posiada dana osoba. Im większą sumę mamy, tym większa szansa, że kredyt zostanie nam udzielony. Szacuje się, że samodzielnie zarobione pieniądze powinny wynosić około dwudziestu procent wartości całej nieruchomości, jaką planujemy zakupić.

Kredyt mieszkaniowy może wziąć tylko i wyłącznie osoba, która posiada stałe zatrudnienie i źródło dochodu. Najważniejsza jest tutaj umowa o pracę, musi być na czas nieokreślony, wówczas nie istnieje ryzyko, że nagle zostaniemy zwolnieni i nie będzie nas stać na spłatę pozostałych rat. Czasami dodatkowym warunkiem jest także posiadanie polskiego obywatelstwa oraz stałe zameldowanie w kraju.

Jak zatem widać, zaciągnięcie pożyczki wcale nie jest takie łatwe i wymaga wielu starań. Najważniejsze jest oczywiście spełnienie opisywanych wyże wymogów, które potwierdzają naszą zdolność do spłacenia pożyczonej kwoty i odsetek.