Jak uniknąć spreadu walutowego?

Spread walutowy jest obecnie często pojawiającym się terminem finansowym. Mówiąc o nim analitycy bankowi, ekonomiści oraz kredytobiorcy. Ta sprawa nieco wrażliwa, chodzi bowiem o dodatkowe koszty, jakie musi ponieść każdy, kto zamierza zaciągnąć pożyczkę w obcej walucie. Pewnie wielu z nas zastanawiało się, czy istnieje jakiś sposób, aby uniknąć tych dodatkowych kosztów, które bardzo często spędzają nam sen z powiek. Oto kilka prostych wskazówek, jakie można wykorzystać.

Najłatwiejszym rozwiązaniem będzie z pewnością spłacenie kredytu w takiej walucie, w jakiej został on zaciągnięty. Nie pojawi się tutaj bowiem zbyt duża różnica w cenie pieniędzy, co jest ogromną zaletą. Zazwyczaj stosuje się inne opcje, biorąc pożyczkę w dolarach czy euro, musimy ją spłacić w naszym polskich złotych. Być może na pierwszy rzut oka takie rozwiązanie wydaje się korzystne i najbardziej rozsądne, trzeba jednak dobrze to przemyśleć i skłonić się do refleksji. Czasami okazuje się, że spłata w tej samej walucie to dobry pomysł. Jeżeli natomiast chodzi o spread walutowy jest bez wątpienia najlepszym rozwiązaniem. Jak wygląda to w praktyce? Otóż, pojawia się wówczas możliwość zaopatrzenia się w pieniądze na comiesięczne raty w różnych kantorach. Szukamy zatem takiego, który ma najbardziej atrakcyjną ofertę, co oznacza, że sprzedaje daną walutę stosunkowo tanio. Umożliwia to w pewien sposób kontrolowanie finansów i poczucie, że oszczędzamy tyle, na ile pozwala nam sytuacja.

Innym, jednak bardziej ryzykownym sposobem jest tak zwane przewalutowanie kredytu. Choć taka opcja jest dozwolona, nie wszystkie banki się na nią decydują. Warto również zastanowić się, czy to rozwiązanie aby na pewno jest dla nas korzystne i opłacalne. Trzeba bowiem liczyć się z tym, że bank pobierze sporą opłatę za zmianę waluty, konieczne będzie przecież zastosowanie innych rozwiązań formalnych.

Jak zatem widać, istnieją drogi, dzięki którym można uniknąć ponoszenia kosztów spreadu walutowego. Co prawda, nie zawsze uda nam się osiągnąć zamierzony cel, ale warto próbować i walczyć o swoje prawa.