Istotne wady kredytu odnawialnego

Kredyt odnawialny uważany jest powszechnie uważany za bardzo dobre i korzystne rozwiązanie finansowe. Mogą go zaciągać bowiem wszystkie osoby, które w danym banku posiadają konto oszczędnościowe. Oczywiście, należy spełnić wymagane przez bank warunki, nie są one jednak wygórowane. Mimo licznych zalet i plusów tego rodzaju pożyczki mają też kilka wad, na które trzeba zwrócić uwagę. Lepiej poznać je zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy kredytowej.

Przede wszystkim należy przyznać, że pożyczka odnawialna nie jest przeznaczona dla zbyt rozrzutnych osób, które nie potrafią się opanować w kwestii wydawania pieniędzy. Zaciągając kredyt w pewnym stopniu obciążamy swoje konto i oczywiście jesteśmy zobowiązani do terminowej spłaty długów. Niestety, ze względu na specyfikę świadczenia odnawialnego bardzo często zapominamy, że wzięliśmy kredyt, a pieniądze są tylko tymczasowo nasze. Takie rozwiązanie dlatego nie jest polecane ludziom, którzy mają problemy z kontrolowaniem swoich wydatków. Istnieje bowiem ryzyko, że będą oni korzystać ze swojego prawa i zaciągać kredyty wielokrotnie, jednocześnie zaś nie spłacając do końca poprzednich. Wtedy długi rosną i w przyszłości może się okazać, że nie będziemy w stanie sobie z nimi poradzić.

Za wadę kredytu odnawialnego uznaje się czasami jego ograniczony dostęp. Wydaje się to nieco absurdalne, ponieważ w teorii mają prawo do niego wszyscy posiadacze rachunków oszczędnościowych, czyli popularnie mówiąc kont. Okazuje się jednak, że trzeba spełnić kilka warunków. Założenie konta to dopiero początek, konieczne jest bowiem posiadanie na nim odpowiedniej kwoty oraz dokonywanie regularnych wpłat. Poświadcza to o naszej zdolności kredytowej i możliwościach spłacania długu. Poza tym po założeniu rachunku musimy odczekać jakiś czas, zanim złożymy wniosek o przyznanie nam kredytu. To dla banku swoiste zabezpieczenia i okres poznawania klienta.

Okazuje się zatem, że mówiąc o kredycie odnawialnym, trzeba wziąć pod uwagę również i wady. Lepiej je poznać, zanim zdecydujemy się na rozmowę z doradcą finansowym. Warto jednak zauważyć, że zalet i plusów jest znacznie więcej, dlatego bez wątpliwości możemy starać się o pożyczkę.

Kredyt hipoteczny nr 1SPRAWDŹ
+