Jak bada się zdolność kredytową?

Marzenia o własnym mieszkaniu czy domy mogą zostać zrealizowane, jednak w większości przypadków trzeba skorzystać z pomocy banku. Niewiele osób stać bowiem na samodzielny zakup nieruchomości, ponieważ są to naprawdę kosmiczne sumy. Zanim otrzymamy pieniądze, musimy spełnić oczywiście wiele warunków, wypełnić masę dokumentów i kilka razy spotkać się z doradcą finansowym. Niezwykle ważną kwestią jest tak zwana zdolność kredytowa. Warto dowiedzieć się, jakie papiery przyjdzie nam przygotować i gdzie szukać ewentualnej pomocy.

Mianem zdolności kredytowej określa się możliwość spłacania zaciągniętej pożyczki wraz z odsetkami. Dla banku to kwestia kluczowa, nie może on sobie pozwolić na jakiekolwiek straty. Właśnie dlatego, zanim pieniądze zostaną wypłacone, pracownicy banku analizują naszą sytuację finansową, zarobki i inne źródła dochodu. Aby to uczynić, niezbędny jest zestaw dokumentów, które poświadczą o naszej ewentualnej zdolności. Otóż, jednym z najważniejszych jest oczywiście świadectwo zatrudnienia. Stała praca oraz pensja są dla banku swoistą gwarancją, że spłacimy długi i nic nam w tym nie przeszkodzi. Zazwyczaj wymaga się, aby posiadać zatrudnienie na czas nieokreślony, są jednak wyjątki od tej reguły. Wraz ze świadectwem zatrudnienia konieczne jest również dostarczenie zaświadczenia o zarobkach. Jeśli są zbyt niskie, zdolność kredytowa po prostu nie może zostać osiągnięta, dlatego dokument ten jest wymagany.

Banki bardzo często wymagają również deklaracji PIT z ostatniego roku. Jeżeli nie jest możliwie jego zdobycie, zastępuje się dokument świadectwem z urzędu skarbowego. Cel jest tutaj bardzo prosty, wykazujemy bowiem nasze dochody za cały rok, co jest szczególnie ważne. Dodatkowym utrudnieniem często okazuje się posiadanie własnej działalności gospodarczej oraz nieruchomości. W takiej sytuacji konieczne jest dostarczenie wypisu, który potwierdzi faktyczne zajmowanie się własną działalnością. Chodzi tutaj przede wszystkim o niezbędne informacje, takie na przykład jak numer REGON.

Bardzo ważne jest również wskazanie wszystkich osób, jakie pozostają na utrzymaniu kogoś, kto zamierza starać się o kredyt. W przypadku, gdy rodzina jest duża, a zarobki niezbyt wysokie, ciężko będzie wykazać odpowiednią zdolność kredytową. Bank bierze bowiem pod uwagę wszelkie wydatki, jakie ponosi wnioskodawca i to, co mu pozostaje po spełnieniu zobowiązań finansowych.

Aby zbadać nasze możliwości spłaty kredytu, bank musi przede wszystkim posiadać wszystkie niezbędne dokumenty, a naszym obowiązkiem jest ich dostarczenie.

Kredyt hipoteczny nr 1SPRAWDŹ
+