Co wybrać? Kredyt czy pożyczkę?

Kredyt i pożyczka – te terminy bardzo często funkcjonują zamienne. Oczywiście nie ma w tym nic złego, mowa potoczna charakteryzuje się przecież stosunkowo dużą swobodą. Problem pojawia się wtedy, gdy zamierzamy udać się do banku i poprosić o pomoc finansową. Konieczne jest wówczas zapoznanie się z teorią i dostrzeżenie znaczących różnic. Zastanówmy się zatem, co jest bardziej opłacalne i jakie rozwiązanie wybrać.

Kredyt, czy to mieszkaniowy czy hipoteczny, bank przyznaje naprawdę wielu osobom. Będzie on doskonałym rozwiązaniem dla osób, które dokładnie sprecyzowały swoje potrzeby oraz oczekiwania. Jeżeli za otrzymane środki planujemy kupić jakąś nieruchomość, na przykład mieszkanie albo dom, kredyt będzie naprawdę najlepszym pomysłem. Chodzi tutaj przede wszystkim o specyfikę tego typu świadczenia. Ze względu na wysokie sumy, bank ma prawo do nieustannej kontroli wnioskodawcy. W praktyce oznacza to, iż nie może on zmienić zdania, wolno mu przeznaczyć środki finansowe tylko na to, co zostało wykazane w rozmowach oraz zawartej między stronami umowie. Taki kredyt jest zatem przeznaczony dla osób konsekwentnych, dla których liczy się spełnienie marzeń. Dodatkową zaletą tego rozwiązania są również niższe odsetki, niż ma to zazwyczaj w przypadku pożyczki.

Jeśli natomiast chodzi o to ostatnie świadczenie, również jest ono otrzymaniem określonych środków finansowych. Różnica jest jednak znacząca. Pożyczkę powinny zaciągnąć osoby pełne fantazji, które jeszcze nie sprecyzowały swoich planów. Zastanawiają się na przykład nad zakupem wymarzonego samochodu bądź podróżą w tropiki. Decydując się na pożyczkę, możemy bowiem dowolnie zmieniać zdanie, bank nie kontroluje nas w żaden sposób. To znacząca zaleta, często jednak może pojawić się pewna wada. Ze względu na brak kontroli i wglądu w poczynania wnioskodawcy, bank czasami żąda większych odsetek, traktując to jako swoiste zabezpieczenie.

Jak zatem widać, istnieją znaczące różnice pomiędzy kredytem a pożyczką. Warto się zatem zastanowić, zanim podejmiemy ostateczną decyzję. Przede wszystkim trzeba skupić się na własnych potrzebach i sprecyzować wszystkie plany. Wówczas z pewnością zadecydujemy odpowiednio

Kredyt hipoteczny nr 1SPRAWDŹ
+